Różne techniki odnawiania drewna. Różne cele.

Chcąc odnowić meble, mamy do wyboru kilka technik, które są jednocześnie technikami barwienia. Nie zawsze będzie potrzebna nam dobrze kryjąca emalia akrylowa. Produkt wybieramy, kierując się celem, jaki chcemy osiągnąć. Nie ma nic gorszego, jak brak ściśle sprecyzowanych oczekiwań. Zacznijmy od najprostszej metody na odnowienie drewnianych mebli. Pamiętajmy jednak, że mamy spory wybór technik. Sprawdźmy je.

Bejcowanie

Jeśli chcemy uzyskać nowy kolor, ale jednocześnie zabezpieczyć drewno i podkreślić rysunek słojów, bejcowanie jest metodą relatywnie szybką i prostą. Najpierw musimy jednak przygotować powierzchnię. Musi być ona oczyszczona papierem ściernym, a kolejno wygładzona i oczyszczona z kurzu.

Olejowanie

To następny sposób na uzyskanie delikatnego koloru. W przypadku olejowania mamy styczność z półmatowym wykończeniem. Na powierzchni będą widoczne wszelkie słoje. Jeśli akurat tego rodzaju efektu potrzebujesz, pamiętaj, aby na powierzchnię nałożyć dwie warstwy oleju do drewna.

Lakierowanie, impregnowanie, malowaniem

W przypadku pierwszej techniki celem jest uzyskanie naturalnego wyglądu, ale też ochrona drewna. Impregnowanie wybierz wtedy, gdy potrzebujesz zabezpieczyć drewno przed działaniem czynników atmosferycznych i gdy będziesz chciał uzyskać wykończenie podkreślające jego fakturę. Ostatnie technika barwienia drewna, czyli malowanie zapewnia gładką powierzchnię pokrytą kolorem. Możesz zdecydować się na powłokę matową lub z połyskiem.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *